Randevu:  0216 310 26 74

Vajinismus Nedir?

Kadınların eşleriyle cinsel birleşme aşamasında vajinal kaslarının istemsiz kasılmaları sonucunda, cinsel ilişkiye girememe durumuna, veya ilişkinin ağrılı olması durumuna  “vajinismus” diyoruz.
Çocukluktan şu ana kadar bilinçaltınız tarafından almış olduğunuz, yanlış cinsel duyumlar, bilgilendirmeler, korkular sonucunda vajinal kanalın dış kısmında bulunan pelvik kaslar, kişinin tamamen iradesi dışında kasılmasına yol açar. Sonuçta da cinsel birleşmeye izin vermez. Vajinanın en önemli işlevi cinsel ilişki ve doğumdur.

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Gamze Hanımın Vajinismus Tedavisi Hakkındaki Düşünceleri

Ebru hanımın vajinismusu yendikten sonraki sesli düşünceleri

Ebrar t

 

Vajinismus Neler Yaşatır?

Artık eşime karşı suçlu hissetmek ve çaresizlik yok. Başarısız geceleri ağlaya ağlaya sabah etmiyoruz, gecelerimiz artık kahkahalarla bitiyor... 

Vajinismus başarı mektupları

Vajinismus sorununu görmezden gelerek zaman kaybetmeyin. Psikolojik olduğunu düşünmenize rağmen, bilgi eksikliğinizinde olduğunu unutmayın.

Funda vajinismus tedavisi

Vajinismusla evlendiğiniz gün tanışırsınız ve niye ben dersiniz. Eşiniz size karşı anlayışlı olduğu için ertelersiniz ve üzülürsünüz. Oysa vajinismus evliliğinizi yıpratır. tıpkı Pınar Öğretmen gibi...

pinar vajinismus hastalığı

Vajinismus kabusundan kurtulduk. Artık vajinismus nedeniyle ertelediğimiz bütün her şeyleri yapıyoruz...

Vajinismus hastalarının yorumları

Vajinismuslu Kadınlar Ne Hisseder?

 • İlk gece korkusu yaşayanlar; ilk gece ilişkiye giremeyip, ilk gece tanıştığınız milyonlarca insanın yaptığı ama benim yapamadığım neydi diye düşünürsünüz.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; ilk gece nedeniyle kabus dolu günleriniz, uykusuz gecelerinize neden oluyorsa kafanızda kurduğunuz şehir efsaneleri vardır. Bunlar cinsel ilişkiye giremeyen çiftlerin kilitlenme öyküleri, kanamalarının çok olacağı, çok canlarının yanacağı, hastaneye kaldırılacağı gibi...
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; bütün bu ve benzeri yanlış duyumlar sizin doğrunuz olarak size ilk gece korkularını yaşatmakta. 
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; İlk gece denemelerinde ilişkide problem yaşayıp, sorun etmeyip daha sonraki ilişkiye girme denemelerinde de canının yanması nedeniyle de eşiyle birlikte olmayı hep ertelemeyi düşünürler.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; İlişkiye girememe problemini yani vajinismusu kendine konduramamak.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; Bu sefer olacak deyip her seferinde cinsel ilişkiyi başarılı bir şekilde tamamlayamama
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; Eşiniz size yaklaştığı zaman titremeye başlar, onu iter ve korkarsınız.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; Herkes sizi mutlu ve örnek çift olarak görürken, oysa gece olduğunda örnek veya mutlu çiften başka herşey olarak kendinizi görürsünüz.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; İlk gece korkusu yaşayanlar kesinlikle kendisini diğer kadınlardan farklı hisseder.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; İlk gece korkularına yani vajinismusa rağmen mutlu olup, problemlerini her gün yaşamamak için rafa kaldırıp, kendilerini işlerine verirler, ta ki çekirdek aile olmak isteyene kadar.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar; İlk gece korkusunu pek önemsemezler ama zamanla en önemli sorunu olur.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar;  Zamanla ilk gece problemini yeneceğini düşünür fakat giderek zorlaşır, aylarca ilişki denemesi bile olmaz.
 •  İlk gece korkusu yaşayanlar;  İlk gece korkusunu yani vajinismusu kendilerine konduramazlar. Evlenmeden önce yoktur ama evlendikten sonra hızla gelişir. Bu sefer olacak deyip, ilk gece korkularıyla hala yaşarlar.
 • İlk gece korkusu yaşayanlar;  Vajinismus olduklarını ASLA kabul etmezler.
 •  İlk gece korkusu yaşayanlar;  Diğer kadınlardan gerçekten hem fiziksel, hemde ruhsal olarak farklıyım, eşim benim için doğru insan mı diye düşünürler.

Cansu hanımın Vajinismus Hakkındaki Düşünceleri

Vajinismus kaderiniz değil, içinizi kemirmesin.

Cansu

Cansu tsk

Cansu Hanım şuan gebe

Cansu Dogum

Vajinismusla Karşılaşınca Erkekler Ne Hisseder?

Vajinismus hastalığı nedeniyle, cinsel ilişkiye girememe problemini taşıyan çiftlerde, erkek  arzuladığı ve istediği kadınla keyifli bir yaşamı, paylaşımı beklerken birden bilmediği bir konuyla ilgili bir fikrinin olmadığı durumla, yani vajinismusla tanışır.

Vajinismusu yaşayan, istemesine rağmen elinde olmayarak ilişkiden korkup, bu sefer olacak deyip yine ilişkiye giremeyen kadınlar, bir de erkek gözüyle konuyu değerlendirirlerse konuyla ilgili problemler daha kolay çözülür.


Erkek için böyle bir durumla karşılaşmak beraberin de soru ve sorunları da getirir. En başta aklına kendisiyle ilgili, beraberliğiyle ilgili birtakım sorular gelir. O sürede kadının istemesine rağmen, ilişkiye giremediğinden kendine olan özgüvenini yitirir. Bu da kişinin kendini ister istemez sosyal çevreden uzaklaşma, içe kapanma, her ilişkiye girmede başaramama, psikolojik problemleri de beraberinde getirir. O sevdiği kadının yerinde mutsuz kendine güvenmeyen alıngan ve takıntılı kafasında bir sürü sorusu olan bir kadın vardır. En baştaki tanıdığı kadın gitmiş farklı bir ruh durumunda olan bir kadın gelmiştir. Hayır, öyle değil deseniz bile emin olun ilerleyen  zaman diliminde karşınıza çıkacaktır.

Vajinismus hastalığı nedeniyle çiftler kendi dünyalarında kaybolmasıyla birlikte, zaman içinde gereksiz nedenlerle tartışıp, birbirlerini üzebilir ve ayrılmayı hatta boşanmayı bile düşünebilirler. Aslında, ortada gerçekten bir hastalık yoktur. Sadece, istendiği halde cinsel ilişkiye girememe durumu söz konusudur. Evlenmiştir ve eşini sevmektedir. Bu durumun, zamanla kaybolacağını düşünür ve her sefer o anın gelmesini bekler, fakat her cinsel ilişki deneme sonrası, aynı problemlerin yaşanması, cinsel ilişkiye girme aşamasına kadar sorun yokken tam o birleşme aşamasında  aynı sorunlar  devam eder. Bu çiftlerde, geçen süreye bağlı olarak cinsel isteksizlik ve soğukluk ortaya çıkartabilir aynı cinsel isteksizlik ve cinsel soğukluk erkekte de olur çünkü eşinin acı çekmekte olduğunu düşünür, üzülür ve kendi cinsel ilişkiye hazır olduğu halde, cinsel ilişkide rahatlayamamıştır ve çok doğal olarak kişiyi olumsuz etkilemektedir. Burada çok net yaşanan bir durum vardır.

Vajinismusun ne olduğunu bilmeyebilirsiniz ve bu sorunu görmezden gelerek, "çocuk ne zaman?" sorularıyla bunalırsınız. Tıpkı Menekşe hanım gibi...

Menekse

Vajinismus çözülebilir bir hastalıktır. Yeterki siz karar verip adım atın...

Sidika vajinismus tedavi merkeziDoğal olan bir olay, cinsel ilişki doğal olmayacak bir şekilde sonlanmaktadır. Hayatta en önemli kurallardan biri doğal olan herşey zaman içinde kazanır. Eğer doğal olmayan bir şeyi yaşıyorsanız, mutlaka kaybedersiniz. Hiç yemek yemeden duramayacağınız gibi.

Doğayla inatlaşınca hastalanırsınız, çift olarak bu durum içersindeyseniz, eğer doğru bir durum değerlendirmesi yapamazsanız, geminin kaptanı  olarak, ailenizi hırpalar ve üzersiniz, ne kadar severseniz de eşinizi kaybedersiniz. Kaptan olmak kolay değil, hayatınızdaki en önemli fırtınayla karşı karşıyasınız. Geminizi doğru limana yönlendirmelisiniz. Yaşamınızda karşınıza çıkan bütün sorunlarla  başa çıkabilmiş ve geminizi yürütmüşsünüzdür fakat bu fırtınayı, sularıı bilemiyorsunuzdur. Eğer dümeni ayarlayamazsanız, yolculuğunuzda eşinizle birlikte siz de  batarsınız. Burada size çok önemli görev düşüyor, çünkü vajinismus sadece sizi ve eşinizi etkilemiyor, olası bir boşanma  durumunuz, sizin ve eşinizin yani her iki tarafın yakınlarınıda etkiler. Sonuçta en az 8-10 kişiyi etkileyecek bir durumdur.

Ey kaptan, vajinismus için ne yapmalıyım sorunuzun cevabına yardımcı olsun diye size pusula verebiliriz. Pusula der ki; Allah eşinizi farklı yaratmadı, diğer kadınlardan hiçbir farkı yok, doğaya karşı gelme lüksü de yok ve vajinismus eşinizin elinde olmadan gerçekleşmekte ama tedavisi olan bir problemdir. Bu durumun üstesinden gelinmezse, geçen zaman içersinde büyük sorunlar karşınıza çıkartacaktır. O nedenle size bir klavuz rehber gerekmektedir. Bu zaman diliminde vajinismusla yaşamak, size zaman kaybettirir. Yanlış tedavi yöntemleriyle çözmek ise  size zaman, moral ve para kaybettirir. Bu kayıplarınızdan tabii ki, paranızı ve moralinizi yerine koyabilirsiniz. Fakat zamanınızı kesinlikle koyamazsınız. Zaman önemli mi? Tabii ki, en önemli şey. Vajinismusla geçireceğiniz zaman, renksiz, mutsuz, özgüven kayıplı bir dilimdir ve hayat size gülmek istede gülmez çünkü hep bir şeyler eksikdir.Siz mutluluk  maskesi taksanız da, vajinismusu görmezseniz de, sizi içten içe yorar ve bitirir.

Hayatınızı renkli yaşamak varken, renksiz yaşarsınız ve zaman karşınıza bir kez daha eşiniz için çıkar. Eşinizin ve sizler anne baba olmak isteyebilirsiniz. Çoğu kadının zamanla isteyeceği gibi. Ama eşinizin vajinismus nedeniyle geçireceği süreçte, yaşı itibariyle yumurtalık rezervi zamanla düşebilir bu da, sağlıklı bir gebelik yakalama şansını azaltabilir. 35 yaşından sonra eşinizin yumurtalık rezervi azalacak, gebe kalma şansı  azalacaktır. Eşimin yaşı genç, daha zaman var diyebilirsiniz. Yalnız kısırlıkla ilgili başka sorunlar varsa, kist, ur, myom, hormonal dengesizlikler gibi sizi engelleyebilir ve bu durumlar tespit edilemeyebilir. Vajinismusla yaşamak, erkek olarak sizin de cinsel hayatınızda zaman içinde olumsuzluklar yaşatacaktır. Cinsel soğukluk, cinsel isteksizlik, sertleşme problemleri vs gibi.

Vajinismus nedeniyle çift olarak, bu durumu kabulenip, zamanla cinsel ilişkiye girme sıklığını azaltabilir  ve kabullenebilirsiniz. Ama bu ne kadar sağlıklı ve doğru? Bu tablo, ev, aile ortamı ve işyerinizde sizin ve eşinizin karşısına çıkacaktır. Nasıl mı? Niye çocuk olmuyor soruları en başta eşinizi yıpratacak, eşiniz bu soruları tabi olmamak için insanlaran kaçacak, size karşı mahçup ve utanç içinde olacak, siz ise bu durumu geçiştirseniz de nereye kadar? Belki eşiniz size haksızlık ettiğini düşünerek boşanmayı isteyebilecektir. Nereden nereye geldiniz? Durgun güzel bir suda yol alırken, fırtınanın göbeğindesiniz. Sorun ne? Vajinismus? Size amma yük oldu?

Severken...boşanmaya, mutlu anlar varken kavga ve tartışmalara, sosyal yaşantınıza ve işinize olumsuz yansıması, zaten kadınları anlamak zorken (Ben dahil, mesleğim gereği bütün zamanımı kadınlar arasında geçirmeme rağmen bende bazen anlayamıyorum, bütün dünyada bu böyle, üzülmeyin, vajinismuslu kadınlar hiç anlaşılamayabilir.
Eee, o halde ne yapmalı? Zorlamalı, şiddet mi uygulayalım... Geçmiş olsun, geminizi batırdınız.
O zaman vajinismusu kabullenelim ve böyle mi yaşayalım? Geminiz her an batabilir, daha çok darbeler alabilir ve sonunda gemiyi batırırsınız. Gemiyi yüzdürmek için ne yapmalı?eşinizle vajinismusun, çözülebilir bir problem olduğu, bir hastalık olmadığı anlatın Bununla ilgili güvenilir kaynakları okuması tavsiye edilin. Ve çözüm için harekete geçin.

Eğer kaptan olarak ben bunlara inanmıyorum derseniz de, bu konuyla ilgili sizden farklı düşünen bir eşiniz varsa, yani vajinismus durumunu fark edip, çözmek için harekete geçerse, en azından vajinismus tedavisi için ona engel olmayın? Bir erkek olarak, vajinismus problemiyle karşı karşıya kalan erkeklerin tedavi sırasındaki ruh durumları, değişimleri, mutluluklarını gözlemledim.

Gerçekten erkek eş olarak, vajinismustan kurtulmak sizi inanılmaz güçlendirecektir. Evet, vajinismuslu erkek ne düşünür? Sizi en iyi anlayacak, sizinle aynı durumda vajinismuslu eşe ve vajinismusun getirdiği sorunları yaşayan erkeklerdir. Sizi, size en iyi şekilde anlatacak durum gene sizin tecrübelerinizdir? Binlerce tedavi ettiğimiz vajinismus çiftlerinden, erkekler ne düşünür, bölümünde sizlere de yer veriyoruz. Kendinizi bulabilir veya bulamayabilirsiniz. Dr. Nazife Ergen olarak, size vereceğim öğüt; gemiyi yürütmek, gemiyi batırmaktan daha kolaydır. Öncelikle kendinize ve eşinize sahip olun, çünkü mutluluk sizin de hakkınız. Tıpkı aşağıda takip edebileceğiniz yaşanmış  ve sizinde yaşadığınız veya yaşayacağınız tecrübeler  gibi

Op. Dr. Nazife Ergen
Kadın Hastalıkalrı ve Doğum Uzmanı

 Cansu2

Cansu3

cansu4

İlk defa cinsel ilişkiye girildiğinde acı ve kanama yaşanır mı?

Kadınlar ilk cinsel ilişkiye girecekleri o an, daha önce çevrelerinden duydukları cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir takım yanlış ve eksik bilgiler neticesinde, ilk cinsel deneyimlerinde ister istemez endişe içinde olabilmektedir.

Öncelikle ilk gece ilişkiye girerken kanamanın ve acının olacağına inanması, ve bu durumun  şiddetiyle ilgili tedirginliği vardır.

Oysa ki kadın arzuladığı ve ilişkiye girmek istediği biriyle iken, yeterli ön sevişme ve uyarılmaya bağlı olarak, vajinanın yeterli ıslanmasıyla, partneri ile herhangi bir problem yaşamadan, acı hissetmeden hatta tam olarak ilişkiye girdiğini anlamadan kolay bir şekilde birlikte olabilmektedir.İlk cinsel ilişkiye girme anında, kanamayla ilgili duyulan endişe gereksizdir. Çünkü kızlık zarı, damarı ve siniri olmayan bir dokudur. Eğer kadının kızlık zarı normal bir yapıda ise, zarın esnekliğine bağlı olarak kanaması olmayacak veya çok azı belli belirsiz bir kanama oluşabilir. Eğer kızlık zarı ile ilgili, kalın ve anatomik bir problem varsa o zaman kanama fazla olmaktadır. Zaten o da ilişkiye girmede sorun çıkartır. Sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engeller.

İlişkide kanamanın çok olmasının nedeni ise, kadının çevresinden ilk gece ile ilgili duyduğu, çok kanamasının olacağı, kanamasının yoğunluğuna bağlı hastaneye gitmesi gibi duyumlarla, kadınlar endişe duyarak, ilk gece korkularına yenik düşerler. Oysa ki, yeterli uyarılmayla birlikte kadının vajinal yapısı, ilişki için hazır hale gelir. Problem yaratan durum ise, yeterli ıslanmanın olmaması ve kuru olması, cinsel ilişkinin kalitesini etkileyerek ağrıya, buna bağlı kadının pelvik kas gurubunu kasması, vajenin  ilişkiye girmekle ilgili kuru ve dar kalmasına yol açması ve erkeğinde ilişki için zorlaması sonucu kanama, acı, ağrı oluşmasına yol açar.

Kuru bir vajen, yeterli uyarıyı alamayan bir kadın, cinsel ilişki sırasında acı,yanma hisseder, bacaklarını kapar, kasılır ve daha büyük bir problemin olacağını düşünerek korkuya kapılıp eşini iter. Bu sırada partnerin ilişki için zorlamasına bağlı olarak vajen dokusunda yırtılma ve kanamalar gelişebilir.

Bu nedenle unutulmamalıdır ki ,yeterli uyarılmayı ve ıslanmayı sağlamış bir kadın, partneriyle ilk defa ilişkiye girerken herhangi bir ağrı çekmez, kanaması olmaz, olsa bile fark edilmeyebilir veya çok az olur. İlk gece ile ilgili aşırı kanamalar usulüne uygun olmayan ilişkiye girme durumlarında oluşmaktadır. O yüzden de kendini kasarak ve endişelenerek, ilişkiyle ilgili sorun yaşayacağını düşünerek, ilişkiye girildiğinde yeterli ıslanma olmaz dolayısıyla ağrılı ilişki yaşanır. İlk gece korkularının devam etmesi ise  kişiyi vajinismusa  götürür.

Vajinismusu taşıyan kadınlar geçen süre içinde vajinalarıyla ve kızlık zarlarıyla ilgili endişe duyarlar. Kısmen de kızlık zarıyla ilgili anatomik nedenli vajinismus görülebilir. Kızlık zarının kalın ve esnek olmaması yada kızlık zarının septalı olması, ilk cinsel ilişki esnasında problem çıkartır. Bu nedenle kişinin ruhen olarak rahatlaması ve gerçekten anatomik nedenli bir vajinismusla karşı karşıya kalınıp kalınmadığını anlamak için jinekolojik muayene, sizin vajinismusu ve ilk gece korkularınızı yenmeniz açısından oldukça önemlidir. O yüzden  de vajinİlk defa cinsel ilişkiye girildiğinde acı ve kanama yaşanır mı?Vajinam çok dar veya küçük diye düşünen yanlış düşünmektedir.

 

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus ülkemiz dışındaki diğer dünya ülkelerinde de görülen bir cinsel problemdir. Farklı nedenlere bağlı olarak orataya çıkan bu problemin çeşitli türleri vardır.

 • Birincil vajinismus: Hiçbir zaman cinsel ilişkiye girememe durumudur.
 • İkincil vajinismus: Daha önce normal cinsel yaşantısı varken, cinsel veya genital travma sonrası “problemli bir doğum, düşük, kürtaj, taciz ve tecavüz  gibi nedenlerden dolayi gelişen vajinismus durumuna denir.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun nedeni, her ne kadar dünya literatüründeki tanımı, % 95 i psikolojik, % 5  organik “anatomik bir engel” nedenler oluşturur.
Ağrılı cinsel ilişkinin nedeninin vajunusmus ya da başka nedenlerden mi kaynaklandığını, tedaviye başlanmadan yapılacak jinekolojik bir muayene ile tespit edilir.
Bu durumda en uygun vaginusmus tedavi şekli vajunusmus problemini yaşayan kişi için belirlenir.
Vaginusmusa neden olarak pek çok neden sayılabilir.
Vaginismusa neden olarak gecmişte yaşanmış, kötü cinsel tecrübe ya da bilinçaltındaki yanlış ve eksik bilgi birikimleri anlamsız endişe ve korkulara yol açabilir.

a.    Çocukluktan kalma korkular,
b.    Toplumun katı ahlak kuralları ve tabular,
c.    Katı b ir toplum düzeni,
d.    Cinselliğin günah, ayıp, utanılacak bir kavram gibi bilinçaltına yerleştirilmesi,
e.    Cinsellik ve cinsel birliktelikle ilgili yanlış ve eksik bilgiler, inanışlar,
f.    Kız çocuklarına kızlık zarının mutlak korunması gereken bir olgu olarak sunulması,
g.    Cinsellik hakkında verilen yanlış ve eksik öğütler,
h.    Erkek çocuklarından uzak durma, zarar gelir vs gibi çoğaltılacak düşünce yapıları,
i.    Cinsellikle ilgili negatif telkinler,
j.    Taciz, tecavüz, aile içi şiddet, katı ebeveyn davranışları vajinusmusa yol açar.

ikincil olarak daha önce hiç vaginismus problemi olmayanlarda yaşanmış olumsuz gelişmeler sonucu “doğum, kürtaj, düşük, kaba yapılan jinekolojik muayene” vajinusmusa neden olabilir;

a.    Ciftlerin cinsellikle ilgili yanlış bilgi eksiklikleri, yanlış ve eksik inanışlar, korku ve panik de vajinismusa neden olabilir,
b.    Vagunusmus problemi olup, tedavisi başarılı olmayan kişilerde vaginusmus problemi tekrarlayabilir,
c.    Bunun dışında niye, niçin, neden korktuğunu bilmeyen bir grupda olabilir.

Op. Dr. Nazife Ergen olarak, bilinçaltındaki eksik ve yanlış korkuları yenmek için, vajunusmus problemini yaşayan çiftlerin doğru, net anlaşılır şekilde bilgilendirilmesi,  bu durumun çok kolay, hızlı, rahat bir şekilde çözülebilecek bir problem olduğu anlaşılmalıdır.

Çünkü unutmayın, sizinde diğer kadınlardan hiçbir farkınız yok, doğaya karşı gelme lüksünüzde yok, önemli olan doğru tedavi şeklinde size özel olarak almanız, çünkü bunu sağlayınca beyin çok hızlı bir şekilde problemi çözme yeteneğine sahiptir.

O r g a n i k     n e d e n l e r

1- vulvar vestibulit sendromu “vus”. Vagen giriş kısmı ve iç bölgesinde, aşırı hassasiyet gösteren bir doku yapısına sahiptkir. Bu vajen bölgesinde hassas yapıya sahip kadın , cinsel ilişki sırasında ağrı, acıma, batma şikayetlerinin olduğunu hisseder. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir.

Tanı önceki jinekolojik bir muayene ile konulur .tedavi olarak bu hassas bölgenin tespit edilmesi ve bölgenin çıkartılması şeklindedir.

2- bartholin absesi ve kisti,
3- pelvik inflamutar hastalık,
4- vajinal akıntılı durumlar,
5- doğuştan gelen vajinada septum, kızlık zarının ”hymen” kalın olması,

Organik nedenler, kadın doğum uzmanlarınca nedenine yönelik gerek medikal gerekse cerrahi operasyonlarla ortadan kaldırılabilir.

Dolayısıyla bu sizi gereksiz bir takım tedavilerden korumuş o lur. Bu sizin boşuna zaman, para ve moral kaybınızı önler.

Vajinismusun tanısının bir jinekolog tarafından konulması son derece önemlidir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajinanın alt kısmındaki pelvik kaslarının cinsel ilişki sırasında irade dışında, refleks olarak kasılma sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur. Gerçekleşse bile çok zor ve nadir olarak ilişkiye girebilme durumudur.
Genelde ön sevişmede bir problem yaşanmasa da zamanla bu sıkıntı ön sevişmeyi de etkileyebilmektedir.
Vajinismus sadece kendi cinsel ilişki sırasında göstermez. Başka belirtilerden de anlayabiliriz.
1- eşiyle cinsel ilişkiden korkma, denemeden bile tedirgin ve korkma halinin olması,
2- cinsel ilişkinin ağrılı ve zor gerçekleşmesi,
3- cinsel ilişkinin kısmi şekilde gerçekleşmesi, “penisin ancak bir kısmının vafene girmesi”,
4- vagina içine fitil, ped, tampon yerleştirilememesi,
5- vagina içine parmak sokamamak,
6- vajinal ultrason yaptıramamak,
7- kadın doğum muayenesinden korkmak, masaya çıkamamak.

Op. Dr. Nazife Ergen Micozkadıoğlu

Etiketler: Vajinismus, Vajinismus Nedir, Vajinismus Türleri